Alergeny kurzu domowego najsilniejsze właściwości uczulające mają jesienią oraz zimą. Znanych jest wiele tysięcy roztoczy, które mogą spowodować powstanie typowych objawów alergii, takich jak kichanie, katar czy świąd. Występują one zarówno na meblach tapicerowanych, łóżkach czy podłogach.

 

Najbardziej alergizujące właściwości wykazują przede wszystkim dwa gatunki roztoczy: Dermatophagoides pteronyssinus oraz Dermatophagoides farinae. Ich podstawowym pożywieniem jest złuszczony naskórek zarówno ludzki, jak i zwierzęcy. Ilość roztoczy uzależniona jest przede wszystkim od wilgotności powietrza. Alergeny roztoczy kurzu domowego mogą być wrażliwe na takie czynniki, jak częstotliwość wietrzenia mieszkania, a także ogólny porządek i ład.

 

Z tego powodu poszczególne czynności mogą zmniejszyć liczebność roztoczy. Należy do nich m.in. częste pranie pościeli, ubrań, a nawet zabawek. Istotna jest przy tym temperatura wody. Najlepiej, jeśli wynosi ona 60 oC. W zwalczaniu alergenów pomocne jest również działanie niskich temperatur. Warto zatem takie przedmioty, jak zabawki dziecka, umieszczać np. w zamrażarce lub lodówce. Ważne są także materiały, z jakich wykonana jest np. pościel. Dla alergików najbezpieczniejsza jest taka, która nie przepuszcza roztoczy. Polecane są głównie te z tkanin syntetycznych.

 

Alergia na kurz domowy powoduje konieczność częstego sprzątania mieszkania. Nie należy zapominać przy tym o takich urządzeniach, jak np. kaloryfer. Ponadto podczas porządków, alergik powinien posiadać specjalną maskę, która osłoni nos oraz usta. W ten sposób można zapobiec wniknięciu alergenów do organizmu.