Alergie kontaktowe dotyczą przede wszystkim metali, takich jak nikiel, chrom i kobalt. Znane są także inne alergeny kontaktowe, które mogą powodować zmiany skórne.

Jednym z nich jest lateks, który zaliczany jest zarówno do alergenów kontaktowych, jak i wziewnych. Z lateksu wytwarzane są m.in. gumowe rękawice, cewniki, maski chirurgiczne czy bandaże elastyczne. Z tego powodu, na ten typ alergii najczęściej zapadają pracownicy medyczni. Poza charakterystycznym wypryskiem, często obserwuje się także zapalenie spojówek oraz świąd.

 

Wiele alergenów znajduje się w aminach aromatycznych. Wykorzystuje się je w pracowniach fotograficznych, niektórych barwnikach, oponach samochodowych czy w poszczególnych lekach.

 

Duże zagrożenie stanowią także alergeny obecne w nieutwardzonych żywicach epoksydowych. Największa ich ilość znajduje się w laminatach oraz lakierach. Właściwości uczulające żywic uzależnione są m.in. od warunków ich wytwarzania.

 

Fryzjerzy zazwyczaj narażeni są na nadwrażliwość na parafenylenodwuaminę. Alergen ten obecny jest w farbach do włosów. Częsty kontakt z tym alergenem powoduje powstanie charakterystycznej wysypki.