Alergeny kontaktowe znajdują się w wielu przedmiotach codziennego użytku. Obecne są w m.in. w biżuterii, monetach bądź wykończeniach ubrań, jak np. metalowy zamek. Do najczęstszych alergenów zalicza się nikiel, chrom i kobalt.

Do reakcji alergicznej dochodzi, najczęściej w wyniku długotrwałego kontaktu z danym alergenem. Objawami tego rodzaju alergii jest kontaktowe zapalenie skóry. Wówczas powstają liczne zmiany skórne, takie jak pokrzywka, wysypka bądź grudki. Na alergię kontaktową narażeni są osoby, wykonujące określony zawód. Dotyczy to m.in. kasjerek, fryzjerek. Podczas wykonywania codziennych obowiązków, pracownicy mają kontakt z metalowymi wyrobami, co po pewnym czasie może spowodować alergię.

Do najbardziej uczulających alergenów należy przede wszystkim siarczan niklu, dwuchromian potasu oraz chlorek kobaltu. Warto wspomnieć, że na alergię kontaktową chorują również osoby, które na co dzień zakładają biżuterię. Nikiel obecny jest m.in. w pierścionkach, kolczykach, guzikach spodni, jak również w sztućcach i klamkach. Wyprysk wywołany tym metalem najczęściej dotyczy kobiet.

Alergie spowodowane alergenem chromu, wywołują stan zapalny, który niejednokrotnie ma skomplikowany przebieg. Chrom znajduje się w wielu surowcach, przez co uczulenie na niego, praktycznie wyklucza wykonywanie niektórych zawodów, takich jak elektryk, lakiernik, spawacz. Alergeny kobaltu znajdują się w farbach, czasem w środkach czyszczących. Zazwyczaj kobalt uczula w połączeniu z pozostałymi metalami.