Alergicy, którzy chcą posiadać zwierzątko domowe, powinni unikać określonych gatunków. Niektóre z nich wykazują bowiem właściwości uczulające. Najczęstszymi alergenami jest złuszczony naskórek, mocz, ślina bądź różnorodna wydzielina z gruczołów łojowych bądź potowych.

 

Na alergeny zwierząt najbardziej narażeni są właściciele, jednak nie tylko. Alergia może się przytrafić pracownikom laboratoriów, w których wykorzystuje się zwierzęta do badań doświadczalnych.

 

Sporo alergenów zwierzęcych jest przenoszona za pośrednictwem wiatru. Z tego powodu, ich obecność można wykazać nawet w miejscach, w których nie występują żadne zwierzęta. Ich stężenie jest zazwyczaj dużo mniejsze, niż podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, jednak długotrwała ekspozycja na nie, może spowodować powstanie reakcji alergicznych. Zalicza się do nich m.in. łzawienie, katar. W przypadku bezpośredniego kontaktu, rozwinąć się może wysypka. Alergia może występować przez cały rok.

 

Zaobserwowano, ze najbardziej alergizujące właściwości wykazują alergeny psów, kotów, a także mniejszych zwierząt, takich jak świnki morskie. Wykazano także przebieg reakcji krzyżowych między alergenami psa oraz kota.

 

W gospodarstwach rolnych właściwości uczulające posiadają niektóre zwierzęta hodowlane. Dotyczy to przede wszystkim koni oraz krów.