Alergeny znajdujące się w rybach to głównie parvalbuminy. Po spożyciu ryby u osób uczulonych, gwałtownie występują reakcje uczuleniowe, które niejednokrotnie mogą zagrażać życiu.

Parvalbuminy należą do niezwykle termostabilnych alergenów. Oznacza to, że nawet obróbka termiczna ryby nie spowoduje utraty jej uczulających właściwości. Należy także uważać przy spożywaniu surowej ryby, jak np. w sushi. W rybach obecne są dwie odmiany alergenów. Część z nich jest wspólna dla wszystkich ryb, pozostałe są charakterystyczne dla konkretnego gatunku. U wielu alergików występują niepożądane reakcje na wszystkie ryby. U niektórych pojawiają się one wyłącznie po spożyciu określonego gatunku.

Po spożyciu ryby pojawiają się objawy zarówno ze strony przewodu pokarmowego, oddechowego, jak i skóry. Są to m.in. bóle brzucha, wymioty, biegunki, pokrzywka, świąd skóry, a także nieżyt nosa oraz spojówek.

Wykazano brak reakcji krzyżowych między alergenami znajdującymi się w rybach a innymi produktami żywnościowymi, jak np. owoce. Właściwości uczulające konkretnej ryby, zależą także od barwy ich mięsa. Zaobserwowano bowiem, że te, które posiadają ciemne mięso, wykazują łagodniejsze właściwości alergiczne. Obecnie z ryb otrzymuje się m.in. mączkę rybią. Może ona również powodować reakcję uczuleniową.